Wielu osobom zapewne znana jest anegdota o Pani, która nie wiedziała jak dolać oleju w swoim samochodzie, bo pod maską znalazła tylko korek z napisem „710”… Czy jednak przypadek tej Pani jest odosobniony? Niekoniecznie! O ile większość osób kojarzy podstawowe kontrolki i umie określić znaczenie sygnalizowanego przez nie komunikatu, o tyle piktogramy występujące w nowych samochodach lub charakterystyczne dla danego producenta, często są dla przeciętnego użytkownika nie do rozszyfrowania.
Podstawowe fakty.
W większości pojazdów poruszających się na naszych drogach, występują 3 podstawowe grupy kontrolek: zielone (lub białe), żółte i czerwone. Każda z tych grup ma inne przeznaczenie i spełnia inne funkcje.
Kontrolki zielone (lub białe i wybrane żółte), to kontrolki typowo informacyjne, mogą informować o włączonych światłach mijania czy sugerować zmianę biegu na wyższy. Zasadniczo ta grupa kontrolek nie wpływa na możliwość jazdy samochodem.
Kontrolki żółte, to również grupa kontrolek informacyjnych, jednakże mają one za zadanie poinformować użytkownika o zaistniałym problemie i zasugerować konieczność jego usunięcia. Do tej grupy należy np. kontrolka „Check” informująca o wystąpieniu błędów w układzie elektrycznym, kontrolka obniżonego stanu oleju silnikowego, czy kontrolka czujników zużycia klocków hamulcowych. W przypadku zapalenia się kontrolki żółtej, można kontynuować jazdę samochodem, jednak zazwyczaj wymagane jest niezwłoczne udanie się do warsztatu samochodowego a czasem taka sytuacja wymaga od kierowcy podjęcia dodatkowych czynności przed kontynuowaniem podróży (np. uzupełnienie stanu oleju silnikowego).
Kontrolki czerwone, to grupa kontrolek ostrzegawczych, ich obecność w czasie jazdy samochodem oznacza poważną usterkę lub awarię. Ignorowanie tej grupy kontrolek może prowadzić do zaistnienia wypadku drogowego lub poważnego uszkodzenia mechanicznego pojazdu. Żadnego przypadku zaświecenia się czerwonej kontrolki w czasie jazdy nie powinno się bagatelizować! Każdorazowo należy w takiej sytuacji niezwłocznie zatrzymać się i usunąć usterkę lub skorzystać z usług specjalistycznego warsztatu samochodowego.
Trzymając się powyższego założenia, postaramy się przybliżyć Państwu funkcję każdej kontrolki z osobna.