Porady

Jak walczyć z gryzoniami w samochodzie?

Wielu zmotoryzowanych mieszkańców przedmieść i obszarów pozamiejskich, jest narażonych na nieprzyjemne spotkania z gryzoniami, mającymi apetyt na ich auto. Czy będzie to kuna, szczur, mysz czy nawet bezpański kot – ryzyko kosztownych zniszczeń po niefortunnym spotkaniu z nimi jest tak samo wysokie.

Wygłodniałe zwierzaki nie pogardzą przewodami elektrycznymi, plastikiem czy elementami wygłuszającymi. Czasem taki futerkowy łasuch potrafi narazić właściciela samochodu na idące w tysiące złotych wydatki na naprawę instalacji elektrycznej! Jak zatem skutecznie obronić się przed drapieżnymi intruzami? Istnieje kilka skutecznych sposobów (przynajmniej zdaniem osób, które je stosowały) i w niniejszym tekście postaramy się Państwu wszystkie z nich przedstawić.

Urządzenia emitujące ultradźwięki– dostępne w sklepach motoryzacyjnych i w internecie. Zazwyczaj urządzenie nie kosztuje więcej niż 50-100 złotych, montażu zaś można dokonać samodzielnie. Ponieważ gryzonie najczęściej pożywiają się elementami samochodu zlokalizowanymi w komorze silnika, najlepiej wybrać urządzenie odporne na wilgoć. Większość tych oferowanych na naszym rynku jest określana przez ich producentów jako wodoodporna, co umożliwia ich montaż w komorze silnika. Jeśli chodzi o zasadę działania, urządzenia odstraszające gryzonie emitują ultradźwięki o częstotliwości ~ 23 kHz, niesłyszalne dla ludzi, ale uciążliwe dla kun i innych gryzoni. Urządzenia charakteryzują się również bardzo niewielkim poborem prądu i nie powinny być zagrożeniem dla sprawności akumulatora, nawet w czasie długiego postoju pojazdu.

Sierść psa lub kota– wielu użytkowników twierdzi, że nic nie działa na gryzonie skuteczniej, niż zapach naturalnych wrogów. Dlatego też radzą umieścić pod maską materiałowy woreczek wypełniony sierścią psa lub kota.

Preparaty chemiczne – na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów chemicznych, mających swoim zapachem odstraszać niechcianych intruzów. Wśród szeroko dostępnych warto wspomnieć o preparacie najbardziej rozpoznawalnej firmy K2. K2 Anti Marten (produkt dostępny w warsztatach sieci O.K. Serwis) to preparat odstraszający kuny i inne gryzonie, przy użyciu którego zabezpieczymy samochód i inne obiekty przed szkodliwymi gryzoniami. Preparat zawiera specjalne kompozycje olejków eterycznych wyczuwane tylko przez zwierzęta. Tworzy warstwę ochronną, skutecznie zapobiegając przegryzaniu gumowych i plastikowych elementów w samochodzie. Tyle tytułem informacji od producenta, warto jednak pamiętać, że w przypadku używania preparatu, kluczem do sukcesu jest możliwie częste powtarzanie jego aplikacji. Spryskiwanie miejsc zagrożonych atakiem gryzonia raz w tygodniu, nie będzie wcale przesadą.

Zabezpieczenie elektryczne– jego celem jest lekkie porażenie prądem zwierzęcia w przypadku próby przegryzienia przewodów elektrycznych lub innych elementów znajdujących się pod maską. Urządzenia te zazwyczaj charakteryzują się wysoką skutecznością, a będące ich elementem płytki kontaktowe, generują bezpieczny ale mocny wstrząs elektryczny. Zaletą tego typu urządzeń jest ich relatywnie wysoka skuteczność, wadą zaś bez wątpienia dość wysoka cena zakupu i montażu.

Kostka toaletowa– wyśmiewany przez wielu, choć ponoć skuteczny sposób. Polega na wykonaniu dziecinnie prostych czynności – zakupie kostki odświerzającej do WC (lub kilku) w najbliższym sklepie, rozpakowaniu jej i powieszeniu w dogodnym miejscu pod maską samochodu. Jak twierdzą zwolennicy tej metody, zapewnia znakomite efekty przy minimalnych kosztach.

Niezależnie od wybranej metody, warto zacząć od dokładnego umycia komory silnikowej w aucie przed podjęciem walki z gryzoniami. Bez usunięcia wszystkich „zwierzęcych” zapachów pod maską, na nic mogą się zdać nawet najbardziej wyrafinowane sposoby pozbycia się uciążliwego futrzaka.

Aktualności i porady

Pokaż wszystkie
 • Aktualności

Zmień opony na wiosnę i odbierz lampkę Philips

Teraz kupując komplet opon marek BFGoodrich i ROADX wraz z montażem w jednym z warsztatów O.K. Serwis, otrzymujesz kompaktową, odporną na wstrząsy lampkę Philips LED Xperion 3000, wyposażoną w punktowe diody o optymalnej dla wzroku jasności.

 • Aktualności
 • Porady

Jak prawidłowo dobrać opony?

Niezależnie od tego, czy kupujemy opony nowe czy używane, przy zakupie ważnych jest kilka parametrów. Jednym z nich jest sezonowość, producenci oferują trzy podstawowe rodzaje ogumienia: letnie, zimowe i całoroczne.

 • Aktualności
 • Porady

Jak skutecznie dbać o klimatyzację?

Układ klimatyzacji w samochodzie stał się w ciągu kilkunastu ostatnich lat wyposażeniem, postrzeganym jako absolutnie niezbędne. Samochód posiadający to nieocenione udogodnienie, w letnie dni daje swojemu użytkownikowi ogromny komfort w czasie podróżowania. Jednak nieumiejętnie użytkowana i serwisowana klimatyzacja, potrafi często zrobić przysłowiowe „więcej szkody niż pożytku”, narażając przy okazji użytkownika na niemałe koszty.

 • Aktualności
 • Porady

Letnie opony wystąp!

Nie wszystkie opony nadają się do szybkiej jazdy na rozgrzanych nawierzchniach dróg. Dlatego jeżdżenie na nieodpowiednich oponach może doprowadzić do kolizji. Czy pozorna oszczędność czasu i pieniędzy warta jest ryzyka?

 • Aktualności
 • Porady

Czas na zimówki!

Czy brawura, zaniechanie i pozorne oszczędności – to dobra wymówka, gdy jest już za późno? Jazda zimą na letnich oponach może się skończyć utratą kontroli nad samochodem. Nie warto tak ryzykować! Dlatego już dziś umów się na wymianę ogumienia w swoim aucie.

 • Aktualności
 • Porady

Zimowa kontrola auta za 39,99 zł

Nie wszystkie opony nadają się do szybkiej jazdy na rozgrzanych nawierzchniach dróg. Dlatego jeżdżenie na nieodpowiednich oponach może doprowadzić do kolizji. Czy pozorna oszczędność czasu i pieniędzy warta jest ryzyka?

Nowa usługa Doradcy Serwisowego

Pozwól nam znaleźć
odpowiedni serwis za Ciebie

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin
w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

22 100 47 44

Doradca serwisowy

22 100 47 44

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.