Porady

Jak walczyć z gryzoniami w samochodzie?

Wielu zmotoryzowanych mieszkańców przedmieść i obszarów pozamiejskich, jest narażonych na nieprzyjemne spotkania z gryzoniami, mającymi apetyt na ich auto. Czy będzie to kuna, szczur, mysz czy nawet bezpański kot – ryzyko kosztownych zniszczeń po niefortunnym spotkaniu z nimi jest tak samo wysokie.

Wygłodniałe zwierzaki nie pogardzą przewodami elektrycznymi, plastikiem czy elementami wygłuszającymi. Czasem taki futerkowy łasuch potrafi narazić właściciela samochodu na idące w tysiące złotych wydatki na naprawę instalacji elektrycznej! Jak zatem skutecznie obronić się przed drapieżnymi intruzami? Istnieje kilka skutecznych sposobów (przynajmniej zdaniem osób, które je stosowały) i w niniejszym tekście postaramy się Państwu wszystkie z nich przedstawić.

Urządzenia emitujące ultradźwięki– dostępne w sklepach motoryzacyjnych i w internecie. Zazwyczaj urządzenie nie kosztuje więcej niż 50-100 złotych, montażu zaś można dokonać samodzielnie. Ponieważ gryzonie najczęściej pożywiają się elementami samochodu zlokalizowanymi w komorze silnika, najlepiej wybrać urządzenie odporne na wilgoć. Większość tych oferowanych na naszym rynku jest określana przez ich producentów jako wodoodporna, co umożliwia ich montaż w komorze silnika. Jeśli chodzi o zasadę działania, urządzenia odstraszające gryzonie emitują ultradźwięki o częstotliwości ~ 23 kHz, niesłyszalne dla ludzi, ale uciążliwe dla kun i innych gryzoni. Urządzenia charakteryzują się również bardzo niewielkim poborem prądu i nie powinny być zagrożeniem dla sprawności akumulatora, nawet w czasie długiego postoju pojazdu.

Sierść psa lub kota– wielu użytkowników twierdzi, że nic nie działa na gryzonie skuteczniej, niż zapach naturalnych wrogów. Dlatego też radzą umieścić pod maską materiałowy woreczek wypełniony sierścią psa lub kota.

Preparaty chemiczne – na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów chemicznych, mających swoim zapachem odstraszać niechcianych intruzów. Wśród szeroko dostępnych warto wspomnieć o preparacie najbardziej rozpoznawalnej firmy K2. K2 Anti Marten (produkt dostępny w warsztatach sieci O.K. Serwis) to preparat odstraszający kuny i inne gryzonie, przy użyciu którego zabezpieczymy samochód i inne obiekty przed szkodliwymi gryzoniami. Preparat zawiera specjalne kompozycje olejków eterycznych wyczuwane tylko przez zwierzęta. Tworzy warstwę ochronną, skutecznie zapobiegając przegryzaniu gumowych i plastikowych elementów w samochodzie. Tyle tytułem informacji od producenta, warto jednak pamiętać, że w przypadku używania preparatu, kluczem do sukcesu jest możliwie częste powtarzanie jego aplikacji. Spryskiwanie miejsc zagrożonych atakiem gryzonia raz w tygodniu, nie będzie wcale przesadą.

Zabezpieczenie elektryczne– jego celem jest lekkie porażenie prądem zwierzęcia w przypadku próby przegryzienia przewodów elektrycznych lub innych elementów znajdujących się pod maską. Urządzenia te zazwyczaj charakteryzują się wysoką skutecznością, a będące ich elementem płytki kontaktowe, generują bezpieczny ale mocny wstrząs elektryczny. Zaletą tego typu urządzeń jest ich relatywnie wysoka skuteczność, wadą zaś bez wątpienia dość wysoka cena zakupu i montażu.

Kostka toaletowa– wyśmiewany przez wielu, choć ponoć skuteczny sposób. Polega na wykonaniu dziecinnie prostych czynności – zakupie kostki odświerzającej do WC (lub kilku) w najbliższym sklepie, rozpakowaniu jej i powieszeniu w dogodnym miejscu pod maską samochodu. Jak twierdzą zwolennicy tej metody, zapewnia znakomite efekty przy minimalnych kosztach.

Niezależnie od wybranej metody, warto zacząć od dokładnego umycia komory silnikowej w aucie przed podjęciem walki z gryzoniami. Bez usunięcia wszystkich „zwierzęcych” zapachów pod maską, na nic mogą się zdać nawet najbardziej wyrafinowane sposoby pozbycia się uciążliwego futrzaka.

Aktualności i porady

Pokaż wszystkie
  • Porady

Rozruszniki i alternatory

Nawet najwięksi przeciwnicy samochodów elektrycznych mają świadomość, że do prawidłowego działania ich spalinowych maszyn, potrzebny jest prąd. Najpierw rozrusznik, czerpiąc energię elektryczną z akumulatora, uruchamia silnik spalinowy. Później alternator dostarcza niezbędną energię do zasilania urządzeń w samochodzie i ładuje akumulator.

  • Porady

Zoom na hamulce

Ich awaria może być niebezpieczna. Dlatego stój na straży hamulców w Twoim aucie.

  • Porady

Automat nie taki straszny

Przekładnia automatyczna montowana jest w standardzie w samochodach wszystkich segmentów – w autach miejskich, kompaktowych i luksusowych, drogich i skomplikowanych. Automat po prostu ułatwia życie za kierownicą. Dlatego, kiedy trzeba, też mu pomóżmy.

  • Porady

Uwaga na dziurę! Czyli jak uniknąć kosztownych napraw

Pod powierzchnią asfaltu mogą kryć się kosztowne niespodzianki – dziury i wyrwy, które mogą uszkodzić zawieszenie auta. Dowiedz się, co może ulec uszkodzeniu i jak uniknąć wysokich kosztów napraw.

  • Aktualności
  • Porady

Właściwa geometria kół: Klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy

Ściąga ci auto w jedną stronę, opony zużywają się szybciej, a może słyszysz piski podczas jazdy? To znak, że czas na wizytę w warsztacie i kontrolę geometrii kół.

  • Porady

Czy oleje syntetyczne całkowicie zastąpią mineralne?

Wraz z postępem technologicznym i rosnącymi wymaganiami ekologicznymi przemysł motoryzacyjny ewoluuje, zmieniają się również technologie związane z olejami silnikowymi. Oleje syntetyczne zdobywają coraz większą popularność, ale czy mogą one całkowicie zastąpić tradycyjne oleje mineralne?

Nowa usługa Doradcy Serwisowego

Pozwól nam znaleźć
odpowiedni serwis za Ciebie

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin
w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

22 100 47 44

Doradca serwisowy

22 100 47 44

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.