Porady

Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Większość z nas pamięta o regularnej wymianie oleju, są nawet tacy, który nie zapominają o płynie hamulcowym. O płynie do spryskiwaczy przypomina nam pogoda, a płyn krążący w układzie chłodzenia?

 

 

W kwestii częstotliwości wymiany płynu chłodzącego zwykło się przyjmować, że wymienia się go zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Niektórzy producenci w przypadku samochodów relatywnie nowych, w ogóle nie zalecają wymiany (Ford, Seat) inni przyjmują interwał 10 lat eksploatacji (np. Honda) a jeszcze inni zalecają wymianę co 5 lat (np. Peugeot). Pamiętajmy jednak, że każdy płyn chłodzący wykazuje się pewnymi właściwościami chemicznymi (przede wszystkim odpornością na zamarzanie), które z biegiem lat mogą słabnąć! Producenci płynów dostarczanych na rynek dystrybucji części zamiennych, zazwyczaj określają maksymalną trwałość swoich płynów na okres 3-5 lat. Po takim okresie eksploatacji płyn należy wówczas bezwzględnie wymienić! Warto więc co roku przed nadejściem zimy, kontrolować temperaturę zamarzania płynu chłodzącego w swoim aucie, aby uniknąć ewentualnej kosztownej naprawy silnika. Większość warsztatów samochodowych posiada służący do tego glikometr, a koszt takiej usługi jest zazwyczaj symboliczny.

Niezależnie od przewidzianych przez producenta pojazdu okresów wymiany płynu w pojeździe należy przyjąć, że jego bezwzględna wymiana powinna mieć miejsce także w poniższych okolicznościach:
• uszkodzenie uszczelki pod głowicą, skutkujące przedostaniem się oleju silnikowego do płynu chłodzenia,
• wymiana rozrządu i współpracującej z nim pompy wody,
• skrócenie interwału czasowego wymiany płynu w samochodach, które zwykło się uznawać za stare (ponad dwudziestoletnie) i samochodach po długim postoju.

Aktualności i porady

Pokaż wszystkie
  • Porady

Rozruszniki i alternatory

Nawet najwięksi przeciwnicy samochodów elektrycznych mają świadomość, że do prawidłowego działania ich spalinowych maszyn, potrzebny jest prąd. Najpierw rozrusznik, czerpiąc energię elektryczną z akumulatora, uruchamia silnik spalinowy. Później alternator dostarcza niezbędną energię do zasilania urządzeń w samochodzie i ładuje akumulator.

  • Porady

Zoom na hamulce

Ich awaria może być niebezpieczna. Dlatego stój na straży hamulców w Twoim aucie.

  • Porady

Automat nie taki straszny

Przekładnia automatyczna montowana jest w standardzie w samochodach wszystkich segmentów – w autach miejskich, kompaktowych i luksusowych, drogich i skomplikowanych. Automat po prostu ułatwia życie za kierownicą. Dlatego, kiedy trzeba, też mu pomóżmy.

  • Porady

Uwaga na dziurę! Czyli jak uniknąć kosztownych napraw

Pod powierzchnią asfaltu mogą kryć się kosztowne niespodzianki – dziury i wyrwy, które mogą uszkodzić zawieszenie auta. Dowiedz się, co może ulec uszkodzeniu i jak uniknąć wysokich kosztów napraw.

  • Aktualności
  • Porady

Właściwa geometria kół: Klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy

Ściąga ci auto w jedną stronę, opony zużywają się szybciej, a może słyszysz piski podczas jazdy? To znak, że czas na wizytę w warsztacie i kontrolę geometrii kół.

  • Porady

Czy oleje syntetyczne całkowicie zastąpią mineralne?

Wraz z postępem technologicznym i rosnącymi wymaganiami ekologicznymi przemysł motoryzacyjny ewoluuje, zmieniają się również technologie związane z olejami silnikowymi. Oleje syntetyczne zdobywają coraz większą popularność, ale czy mogą one całkowicie zastąpić tradycyjne oleje mineralne?

Nowa usługa Doradcy Serwisowego

Pozwól nam znaleźć
odpowiedni serwis za Ciebie

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin
w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

22 100 47 44

Doradca serwisowy

22 100 47 44

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.