Aktualności

Jak skutecznie dbać o klimatyzację?

Układ klimatyzacji w samochodzie stał się w ciągu kilkunastu ostatnich lat wyposażeniem, postrzeganym jako absolutnie niezbędne. Samochód posiadający to nieocenione udogodnienie, w letnie dni daje swojemu użytkownikowi ogromny komfort w czasie podróżowania. Jednak nieumiejętnie użytkowana i serwisowana klimatyzacja, potrafi często zrobić przysłowiowe „więcej szkody niż pożytku”, narażając przy okazji użytkownika na niemałe koszty.

Największymi problemami dla użytkowników samochodów wyposażonych w klimatyzacje są awarie układu i jego zanieczyszczenie grzybami i mikroorganizmami.
Aby ustrzec się większości awarii systemu klimatyzacji, należy pamiętać o tym, iż wymaga on przede wszystkim:

  • Regularnego uruchamiania, także w zimie, gdy warunki na to pozwalają (sprężarka klimatyzacji uruchamia się tylko w dodatniej temperaturze otoczenia). Należy pamiętać aby sporadycznie uruchamiać układ klimatyzacji i pozwalać mu przez kilkanaście minut pracować z włączoną sprężarką. Klimatyzacja wypełniona jest czynnikiem chłodzącym i olejem do smarowania sprężarki. Po uruchomieniu układu i kilku-kilkunastu minutach pracy, te dwie substancje mieszają się ze sobą i tworzą w układzie swoistą emulsję, chroniącą jego wewnętrzne elementy.
  • Corocznego serwisowania przy użyciu specjalistycznego urządzenia posiadanego przez wiele warsztatów. Serwis układu klimatyzacji polega przede wszystkim na oczyszczeniu i ewentualnym uzupełnianiu czynnika chłodniczego, a w razie potrzeby także uzupełnieniu oleju w układzie.
  • Regularnej wymiany filtra-osuszacza, znajdującego się w układzie klimatyzacji. Filtr powinno się wymieniać z częstotliwością zalecaną przez producenta pojazdu. W praktyce trzeba o tym pamiętać co 2-4 lata. Zadaniem osuszacza jest absorbowanie wilgoci z układu a możliwości absorpcyjne materiału filtrującego są ograniczone. Po całkowitym wypełnieniu się filtra-osuszacza, materiał absorpcyjny, który nie może już przyjąć więcej wilgoci, stopniowo ulega uszkodzeniu i zaczyna zanieczyszczać układ klimatyzacji. W dłuższej perspektywie czasowej, ten proces nieodmiennie prowadzi do uszkodzenia (zatarcia się) sprężarki klimatyzacji, co zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami dla użytkownika. Należy tu bezwzględnie przestrzec, że kupowanie używanych filtrów-osuszaczy, stanowczo nie jest dobrym pomysłem! Budowa filtra wymusza na nim bezwzględne wchłanianie wilgoci. Zazwyczaj sprzedawcy używanych filtrów przechowują je w stanie otwartym i zanim taki filtr zostanie sprzedany, zdąży wchłonąć na tyle dużo wilgoci z otoczenia, że po zakupie nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia, bo zamontowany do pojazdu, w relatywnie krótkim czasie zniszczy sprężarkę klimatyzacji.

Przestrzeganie 3 powyższych zaleceń, bez wątpienia wydłuży znacznie czas bezproblemowego korzystania ze sprawnej klimatyzacji. Czy to zatem wystarczy?
Nie! Utrzymywanie układu w sprawności mechanicznej to jedno, kolejna kwestia, niezwykle ważna i wynikająca z troski o zdrowie podróżujących samochodem, to dbałość o jego czystość.

Z uwagi na budowę i specyfikę pracy układu klimatyzacji, jest on szczególnie narażony na rozwój grzybów i mikroorganizmów w obrębie jego wybranych elementów. Aby ograniczyć możliwość namnażania się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, warto przynajmniej raz do roku przeprowadzić kompleksowe odgrzybianie układu klimatyzacji w samochodzie.
Najbardziej rozpowszechnione są dwie metody pozbywania się niechcianych mikroorganizmów:
– odgrzybianie za pomocą wytwarzania ozonu w kabinie pojazdu,
– odgrzybianie przy użyciu preparatów chemicznych.
– Odgrzybiania za pomocą wytwarzania ozonu nie jesteśmy na dobrą sprawę w stanie wykonać samodzielnie, gdyż do jego przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie generatora ozonu, którym zazwyczaj dysponują wyspecjalizowane w obsłudze układów klimatyzacji warsztaty. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem i posiada silne właściwości bakteriobójcze, jego zastosowanie w odpowiedniej dawce we wnętrzu samochodu, nie tylko pozwala pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów ale także pomaga zlikwidować nieprzyjemne zapachy. Cały proces ozonowania wnętrza pojazdu zazwyczaj trwa nie dłużej niż godzinę i kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Alternatywną metodą jest odgrzybianie wnętrza przy pomocy preparatów chemicznych. Zazwyczaj wykonuje się odgrzybianie ultradźwiękowe, przy użyciu dedykowanego urządzenia i specjalistycznego środka chemicznego lub odgrzybianie mechaniczne,  przeznaczonym do tego celu preparatem.

Odgrzybianie ultradźwiękowe jest procesem bardzo skutecznym. Preparat chemiczny, który za pomocą dedykowanego urządzenia jest rozpylany w pojeździe w postaci specjalnej „mgiełki”, dociera do najdalszych zakamarków wnętrza pojazdu, skutecznie niszcząc wszystkie drobnoustroje i mikroorganizmy, które znajdą się na jego drodze. Wadą tego rozwiązania, z punktu widzenia użytkownika, jest możliwość wykonania tego rodzaju usługi tylko w warsztacie posiadającym urządzenie a także cena samej usługi, która opiewa zazwyczaj na kwotę 100-150 złotych.

Klimatyzację można także odgrzybiać we własnym zakresie, przy użyciu ogólnodostępnych preparatów chemicznych, służących do tego celu. Zazwyczaj ten rodzaj odgrzybiania układu, wiąże się z niskim kosztem, dużą pracochłonnością i dość dobrą skutecznością, pod warunkiem starannego wykonania.

Decydując się na samodzielne odgrzybienie układu, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

  • wskazane jest używanie preparatów chemicznych wyprodukowanych przez renomowanych producentów, których skuteczność została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi,
  • skuteczność odgrzybienia układu klimatyzacji, zapewnia przede wszystkim jak najlepszy dostęp do parownika klimatyzacji i jego obfite spryskanie preparatem, czasem wymaga to demontażu wielu elementów wnętrza pojazdu!
  • niezależnie od wskazówek w instrukcji obsługi produktu warto pamiętać, że zbyt obfite i zbyt płytkie dozowanie preparatu do kanałów wentylacyjnych w desce rozdzielczej, może skutkować poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem układów elektronicznych w pojeździe (np. radioodtwarzacz, panel sterowania klimatyzacji automatycznej, skrzynka bezpieczników itp.), a koszty ewentualnej naprawy, mogą w takiej sytuacji znacznie przekroczyć oszczędności wynikające z samodzielnego wykonania czynności.

Niezależnie od tego czy odgrzybienie układu klimatyzacji wykonają Państwo samodzielnie, czy też powierzycie tą czynność warsztatowi samochodowemu, warto o niej pamiętać, zwłaszcza gdy wiosna budzi się za oknami a słońce przygrzewa coraz mocniej!

Aktualności i porady

Pokaż wszystkie
  • Porady

Uwaga na dziurę! Czyli jak uniknąć kosztownych napraw

Pod powierzchnią asfaltu mogą kryć się kosztowne niespodzianki – dziury i wyrwy, które mogą uszkodzić zawieszenie auta. Dowiedz się, co może ulec uszkodzeniu i jak uniknąć wysokich kosztów napraw.

  • Aktualności
  • Porady

Właściwa geometria kół: Klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy

Ściąga ci auto w jedną stronę, opony zużywają się szybciej, a może słyszysz piski podczas jazdy? To znak, że czas na wizytę w warsztacie i kontrolę geometrii kół.

  • Porady

Czy oleje syntetyczne całkowicie zastąpią mineralne?

Wraz z postępem technologicznym i rosnącymi wymaganiami ekologicznymi przemysł motoryzacyjny ewoluuje, zmieniają się również technologie związane z olejami silnikowymi. Oleje syntetyczne zdobywają coraz większą popularność, ale czy mogą one całkowicie zastąpić tradycyjne oleje mineralne?

  • Aktualności

ELF głównym partnerem sieci O.K. Serwis

ELF został głównym partnerem sieci warsztatów O.K. Serwis. W ofercie francuskiego producenta znajdują się najwyższej jakości środki smarne do samochodów wszystkich marek, dlatego współpraca z sieciami multibrandowymi takimi jak O.K. Serwis to naturalna droga rozwoju i promocji.

  • Aktualności
  • Porady

Jak prawidłowo dobrać opony?

Niezależnie od tego, czy kupujemy opony nowe czy używane, przy zakupie ważnych jest kilka parametrów. Jednym z nich jest sezonowość, producenci oferują trzy podstawowe rodzaje ogumienia: letnie, zimowe i całoroczne.

  • Aktualności
  • Porady

Jak skutecznie dbać o klimatyzację?

Układ klimatyzacji w samochodzie stał się w ciągu kilkunastu ostatnich lat wyposażeniem, postrzeganym jako absolutnie niezbędne. Samochód posiadający to nieocenione udogodnienie, w letnie dni daje swojemu użytkownikowi ogromny komfort w czasie podróżowania. Jednak nieumiejętnie użytkowana i serwisowana klimatyzacja, potrafi często zrobić przysłowiowe „więcej szkody niż pożytku”, narażając przy okazji użytkownika na niemałe koszty.

Nowa usługa Doradcy Serwisowego

Pozwól nam znaleźć
odpowiedni serwis za Ciebie

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin
w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

22 100 47 44

Doradca serwisowy

22 100 47 44

Zadzwoń do nas! Nasz doradca serwisowy znajdzie dla Ciebie dogodny termin w warsztacie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.